Ryzyka narkotykowe i wolność słowa – czy Kongres może zakazać reklam narkotyków cd

Na przykład w dziedzinie cukrzycy pierwsza inhalowana insulina (Exubera) pojawiła się na rynku w lipcu tego roku, a konsumenci zaczną wyświetlać reklamy tego lata, mimo że badania nad bezpieczeństwem są nadal w toku. Niektórzy eksperci zalecają ostrożność w stosowaniu insuliny wziewnej i innych nowych leków przeciwcukrzycowych, przypominając swoim współpracownikom i pacjentom, że wcześniejsze nowe leki przeciwcukrzycowe zostały wycofane z rynku z powodu poważnych niekorzystnych konsekwencji.4 Oczywiste jest, że nie można mieć powszechnego moratorium , powiedziała kierowniczka kongresu, ale uważa, że zakaz przetrwałby prawne wyzwanie, ponieważ FDA byłaby w stanie zastosować go tylko do konkretnych leków w przypadkach, w które naukowcy agencji wierzą że zdrowie publiczne jest zagrożone. Poza Kongresem jednak zarówno liberalni, jak i konserwatywni eksperci w sprawie pierwszej poprawki uważają, że proponowany zakaz może się nie udać, biorąc pod uwagę historię zakazów reklamowych i obecny skład Sądu Najwyższego. Bardziej prawdopodobne jest, że zostanie on powalony , powiedział Steven Shiffrin z Cornell Law School. Prawnicy z grup takich jak Washington Legal Foundation, pro-biznesowe centrum prawa interesu finansowane częściowo przez firmy farmaceutyczne, mogą wnieść sprawę, która mogłaby go obalić. Richard Samp z fundacji podkreśla, że Pierwsza Poprawka chroni nie tylko prawo do mówienia, ale także prawo do wysłuchania , a w latach 90. fundacja użyła tego argumentu, by skutecznie kwestionować przepisy FDA, zabraniające firmom farmaceutycznym rozpowszechniania do lekarzy materiałów na temat używanie narkotyków poza markami. Niektórzy obawiają się, że jeśli Kongres uchwali zakaz reklamy narkotyków, a następnie zostanie zakwestionowany, sądy mogą go unieważnić, tworząc precedens, który może zablokować przyszłe próby uregulowania reklamy leków na receptę bezpośrednio do konsumenta.
Niektórzy uczeni w pierwszej korekcie sugerują, że ustawodawcy mogliby ponownie zmienić proponowany zakaz, wprowadzając szerszy system nowych leków, w których byłyby przepisywane tylko pod pewnymi warunkami w ciągu pierwszych kilku lat, podczas gdy przeprowadzano dalsze testy. Post uważa, że ograniczenia w użyciu w połączeniu z zakazem reklamy w określonym czasie prawdopodobnie byłyby zgodne z konstytucją. David Nathan, dyrektor Centrum Diabetologicznego w Massachusetts General Hospital w Bostonie, myślał podobnie. Ma on nadzieję, że rząd zmusi branżę do wprowadzenia leków na cukrzycę i inne powszechne choroby przewlekłe w sposób ograniczony , aby umożliwić bardziej jednorodne raportowanie zdarzeń niepożądanych przez kilka lat przed powszechnym stosowaniem, ale przyznaje, że robi to wymagałoby zmiany prawa.
Zdaniem The Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA), każdy taki zakaz byłby niekonstytucyjny – powiedział Scott Lassman, starszy asystent generalny organizacji. Wytyczne PhRMA dotyczące dobrowolnych działań firm farmaceutycznych, przyjęte w 2005 r., Zawierają zalecenia, które producenci edukują lekarzy o produktach przed ich reklamowaniem konsumentom i proszą FDA o sprawdzenie reklam przed ich wylaniem, ale te wytyczne nie wskazują, jak długo firmy powinien poczekać przed ogłoszeniem nowego leku potencjalnym pacjentom
[przypisy: stomatolog warszawa centrum, usg kończyn dolnych, gabinet psychoterapii kraków ]