Plan opieki zdrowotnej Clinton

Amerykański system opieki zdrowotnej ma potencjał, aby zapewnić każdemu obywatelowi najlepszą opiekę na świecie. Jednak system, który jest obecnie finansowany i zorganizowany, nękany jest dwoma problemami: koszty opieki zdrowotnej rosną w niezrównoważonym tempie, a Amerykanie nie mogą być pewni, że będą oni objęci opieką zdrowotną, kiedy jej potrzebują. Nie możemy sobie pozwolić na kolejne cztery lata politycznego impasu w kwestii opieki zdrowotnej. Musimy zreformować system opieki zdrowotnej, aby wszystkie amerykańskie rodziny miały dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej po przystępnej cenie. Mój plan oferuje ramy dla tej reformy, a jako przewodniczący zgromadzę pracowników służby zdrowia, konsumentów, pracodawców i rząd, aby działać na rzecz wspólnego celu.
Problemy: wysokie koszty i ograniczony dostęp
Koszty
Wydatki na opiekę zdrowotną nadal rosną w tempie przekraczającym wzrost w pozostałej części gospodarki. Statystyki dotyczące wzrostu kosztów były cytowane tak często, że wielu się do nich przywiązało, ale liczba jest oszałamiająca. Każdy środek, który widziałem ilustruje to samo – niezrównoważony wzrost wydatków.
Wydatki na opiekę zdrowotną w Stanach Zjednoczonych osiągnęły ponad 800 miliardów dolarów rocznie. Wydatki na osobę potroiły się w ciągu ostatnich 12 lat, wzrastając z 1,059 USD w 1980 r. Do 3 057 USD w tym roku. Na inflację nie ma końca: przy obecnym tempie wydatki sięgną 1,6 biliona USD w roku 2000 – 5 712 USD na każdą osobę w tym kraju. Opieka zdrowotna, która pochłonęła 9,1 procent naszego produktu krajowego brutto w 1980 r., Dziś pochłania ponad 13 procent i będzie stanowić ponad 16 procent produktu narodowego brutto do roku 2000, chyba że zostaną podjęte działania.1
Koszty te przytłaczają nasze społeczeństwo. Rodziny stają w obliczu wyższych składek ubezpieczeniowych i mniejszych korzyści, i obawiają się, że mogą nie być w stanie pozwolić sobie na opiekę, kiedy jej potrzebują. Relacje opiekuńcze między pracownikami służby zdrowia a ich pacjentami są również narażone na ryzyko z powodu obaw związanych z kosztami.
Międzynarodowa konkurencyjność naszych przedsiębiorstw jest zagrożona kosztami opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych, które znacznie przewyższają koszty w innych krajach. Koszty opieki zdrowotnej są obecnie główną przyczyną bankructwa i sporów pracowniczych. W 1990 roku dodali 086 USD do kosztów każdego samochodu wyprodukowanego w Ameryce. Eksperci ostrzegają, że w nadchodzących dziesięcioleciach każdy dolar może zarabiać na wyższym wynagrodzeniu, a zamiast tego może zapłacić za rosnące koszty opieki zdrowotnej.
Rządy federalne i stanowe poświęcają coraz większą część swoich zasobów na opiekę zdrowotną. Ilość zużywana przez same Medicare i Medicaid wzrosła z 8 procent budżetu federalnego w roku podatkowym 1980 do 13,5 procent dzisiaj. W ciągu następnych pięciu lat mogą spożywać 20 procent całego budżetu federalnego, pochłaniając ponad połowę jego wzrostu3. Ta stopa wzrostu kosztów opieki zdrowotnej jest nie do przyjęcia, a my nie możemy pozwolić na jej kontynuację.
Dostęp
Co szczególnie niepokojące w związku z niekończącą się eskalacją wydatków, nie zapewniamy nawet podstawowych świadczeń zdrowotnych dla wszystkich naszych obywateli. Wielu Amerykanom brakuje takiej ochrony; ponad 35 milionów osób było nieubezpieczonych w 1990 roku
[patrz też: gabinet psychoterapii kraków, makrocytoza, usg kończyn dolnych ]