Tinea Gladiatorum

Termin gladiator przywołuje obrazy Technicolor aktorów ubranych w strój z epoki, wysyłających rywali przed tłum entuzjastycznych widzów. Mając na uwadze podobny obraz, Selling i in.1 najpierw użyli określenia Herpes gladiatorum w Dzienniku prawie 30 lat temu, aby opisać przenoszenie opryszczki pospolitej między zapaśnikami.
Niedawno natknęliśmy się na epidemię infekcji Trichophyton tonsurans, która została przeniesiona w podobny sposób. Trener drużyny zapaśniczej chłopców wprowadził do egzaminu 8 swoich 22 zapaśników. W poprzednim miesiącu na pniach i kończynach tych ośmiu chłopców rozwinęły się łuskowate, rumieniowe płytki o średnicy do 2 cm. Pięciu chłopców w wieku od 12 do 15 lat miało pierścieniowe blaszki na pniu i rozproszone łuskowate łaty na skórze głowy. Jeden miał dodatni preparat wodorotlenku potasu, a wszystkie pięć miało pozytywne kultury grzybowe dla T. tonsurans. Pozostali trzej chłopcy w wieku od 9 do 11 lat, którzy byli już leczeni miejscowymi środkami przeciwgrzybiczymi, mieli gojenie się zmian skórnych i brak dowodów na zakażenie skóry głowy. Ich preparaty wodorotlenku potasu i kultury grzybów były ujemne. Wszystkich ośmiu chłopców leczono gryzeofulwiną, a ich zmiany zniknęły.
Chociaż jedną z typowych cech klinicznych infekcji T. tonsurans skóry głowy (liszaj obrączkowy) jest łysienie typu czarna kropka, 2 która wynika z inwazji łodygi włosa przez organizm, a następnie złamania włosów na powierzchni, nie odnotowano utraty włosów w każdym z tych chłopców. Ochronne nakrycia głowy noszone przez zapaśników mogły w tych przypadkach wpływać na objawy infekcji. Udostępnianie nakryć głowy mogło również rozprzestrzenić infekcję wśród członków zespołu.
Ten wybuch T. tonsurans w grupie zapaśników nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę bliski kontakt związany ze sportem. Zgodnie z zaleceniami Belongii i wsp. 3, aby kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa opryszczki, z wyłączeniem zapaśników z zakażoną skórą i uszkodzeniami skóry głowy, należy ograniczyć przenoszenie grzybów skórnych. Subtelne odkrycia głowy wskazują również na potrzebę dokładnego badania i kultury w tym otoczeniu.
Uderzając w cechy naszych pacjentów, podobne do gladiatorów, uważamy, że jedynym terminem właściwym dla tego bytu jest grzybica paznokciowa .
Bernard A. Cohen, MD
Christopher Schmidt, MD
Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, MD 21205
3 Referencje1. Sprzedawanie B, Kibrick S. Wybuch opryszczki pospolitej wśród zapaśników (herpes gladiatorum). N Engl J Med 1964; 270: 979-82.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Rook A, Wilkinson DS, Ebling FJG, wyd. Podręcznik dermatologii. Oxford, Anglia: Blackwell Scientific, 1992: 1152.
Google Scholar
3. Belongia EA, Goodman JL, Holland EJ i in. . Wybuch opryszczki gladiatorum w licealnym obozie zapaśniczym. N Engl J Med 1991; 325: 906-10.
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
(23)
[przypisy: masaż kontralateralny, mysia robi mapki, stomatolog warszawa centrum ]